ΑΛΜΩΠΟΣ ΑΡΙΔΑΙΑΣ-ΦΑΣ ΝΑΟΥΣΑ 0-0: ΚΑΛΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

Δευτέρα 3 Οκτωβρίου 2016

Πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση η ομάδα του Φ.Α.Σ. ΝΑΟΥΣΑ απέσπασε λευκή ισοπαλία από το δυνατό Αλμωπό, στον αγώνα που έγινε το απόγευμα της Κυριακής (2/10) στο δημοτικό στάδιο Αριδαίας.

Η ομάδα μας παρουσιάστηκε συμπαγής και μαχητική, καταφέρνοντας να αιφνιδιάσει στα πρώτα λεπτά τους γηπεδούχους. Μόλις στο 2΄, ο Κωτσόπουλος αξιοποιώντας τον κενό χώρο έπιασε δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μένιου. Ο Αλμωπός απάντησε τρία λεπτά αργότερα με τον Καραγιάννη να αστοχεί από πλεονεκτική θέση, στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Κοντογουλίδη.

Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να επιβάλλουν η καθεμιά το ρυθμό της στο χώρο του κέντρου. Ωστόσο η ομάδα του Βαγγέλη Ντίσιου έφτασε κοντά στο γκολ στο 17΄, όταν ο Μουρίκι κέρδισε την μπάλα από λάθος των αμυντικών του Αλμωπού, βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Μένιο που απέκρουσε σωτήρια, όπως και στο 21΄ όταν  ο Καπετάνος με έξυπνη σέντρα σουτ από πλάγια θέση προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων που απέκρουσε με υπερένταση προ του επερχόμενου Κωτσόπουλου.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν, πρώτα στο 28΄ με σουτ του Παντελίδη και στη συνέχεια στο 35΄ με τον Ελεθεριάδη, που όμως δεν απείλησαν την εστία του Ναουσαίου γκολκίπερ. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με μια καλή στιγμή για τους γηπεδούχος, όταν στο 43΄ο Μουρατίδης έπιασε δυνατή κεφαλιά από καλή θέση που κατέληξε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε. Οι δύο ομάδες πρόσεχαν τις άμυνες τους και οι λίγες φάσεις που έγιναν, προήλθαν κυρίως από αμυντικά λάθη. Στο 47΄ο Αλμωπός εκτέλεσε φάουλ, ο Μουρατίδης έπιασε κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Η Νάουσα προσπάθησε να απαντήσει ένα λεπτό αργότερα, όταν ο Καπετάνος βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή της Αριδαίας, όμως ο Μένιος αντέδρασε άμεσα και με έξοδο μπλόκαρε την μπάλα. Στο 61΄ Καραγιάννης βρέθηκε απέναντι στον Κοντογουλίδη, απέτυχε όμως να πλασάρει και έδιωξε η άμυνα των Ναουσαίων. Η ομάδα μας απάντησε στο 64΄, όταν το δυνατό σουτ του Μπέγκου έξω από την περιοχή, απέκρουσε σε κόρνερ ο Μένιος.

Στο 74΄ ο αγώνας διακόπηκε για λίγο, όταν υπήρξε διένεξη ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων, επενέβησαν όμως οι ψυχραιμότεροι και οι αντεγκλήσεις δεν πήραν έκταση. Ωστόσο, ο Κατερινιώτης ρέφερι Γκαραγκάνης τιμώρησε με κόκκινη κάρτα τους Μουρατίδη (Αριδαία) και τον νεοεισελθόντα ως αλλαγή, Σαμαρόπουλο (Νάουσα).

Στο 80΄ η ομάδα του Γιώργου Κυριακίδη έφτασε κοντά στο γκολ, όταν μετά από μακρινή  σέντρα σουτ του Παπασυμεών, η μπάλα διέγραψε παράξενη τροχιά και αιφνιδίασε τον Κοντογουλίδη, αλλά κατέληξε στο πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού. Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικά και το σφύριγμα της λήξης μοίρασε βαθμούς και εντυπώσεις.

Το αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο. Η ομάδα μας με την καλή εμφάνισή σας, το πείσμα και τη μαχητικότητα έδειξε να έχει δυνατότητες για τη δύσκολη συνέχεια του πρωταθλήματος. Καλείται άμεσα να δώσει το βάρος στα δύο εντός έδρας παιχνίδια, και πρώτα στον αγώνα με τον Α.Ε. Ποντίων (Βατόλακκος) την ερχόμενη Κυριακή (9/10, ώρα 16:00) στο δημοτικό στάδιο Νάουσας.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΛΜΩΠΟΣ ΑΡΙΔΑΙΑΣ: Μένιος, Ελεθεριάδης Θ., Παπασυμεών, Μουρατίδης, Ζαρογιάννης, Καμπάνης (50΄Ελευθεριάδης Γ.), Παντελίδης (76΄Αβραμίδης), Διαμαντίδης, Καραγιάννης, Ελεθεριάδης Λ, Τσιρλίδης (59΄Κοβάτσης). Προπονητής:Γιώργος Κυριακίδης.

Φ.Α.Σ. ΝΑΟΥΣΑ: Κοντογουλίδης, Μπρέγκου (65 Σαμαρόπουλος), Κασμερίδης, Γιαννόπουλος, Ζούρκος, Νύρλας (90΄ Αγγελίδης), Καπετάνος, Περηφανόπουλος, Κωτσόπουλος, Μουρίκι, Τούφας (59΄Ντινόπουλος). Προπονητής: Βαγγέλης Ντίσιος.

Κίτρινες Κάρτες: Νύρλας (35΄), Μπρέγκου (41΄), Παπασυμεών (71΄), Ζαρογιάννης (77΄).

Κόκκινες Κάρτες: Μουρατίδης (74΄), Σαμαρόπουλος (74΄)